niedziela, 22 października 2017

Zadbaj o siebie w czasie pracy.

  Jak wynika z danych Eurostatu, statystyczny czas pracy Polaka wynosi 42,5 godziny tygodniowo. Pracujemy ciężej i dłużej, coraz więcej czasu spędzając w miejscu zatrudnienia, które staje się drugim domem. Dobrze byś potrafił/potrafiła zadbać o siebie nie tylko pod koniec dnia i ewentualnie w weekendy, ale także w trakcie pracy. Twoje dobre samopoczucie przekłada się nie tylko na stan zdrowia, ale także na Twoją wydajność. Co możesz zrobić dla siebie w ciągu dnia?
  Przede wszystkim zadbaj o to, aby Twoje stanowisko pracy spełniało wymogi ergonomii. Oczywiście ciężar w tej kwestii spoczywa głównie na pracodawcy, ale dobrze byś potrafił/-a upomnieć się o to, co jest gwarantowane prawnie (na żądanie pracownika). W przypadków pracowników biurowych są to: komputer stacjonarny z podstawką pod monitor (a nie laptop, który nie jest narzędziem przystosowanym do ośmiogodzinnego trybu pracy), biurko o odpowiedniej powierzchni i wysokości, krzesło z regulacją wysokości, zapewniające wygodną pozycję ciała, podnóżek. Dane statystyczne w Polsce są nieubłagane - niecałe 3% przebadanych stanowisk pracy spełnia powyższe wymogi!
  Jeżeli czujesz, że poziom twojego skupienia w ciągu dnia spada, wykonaj krótkie ćwiczenie poprawiające koncentrację: odliczaj od 100 do 1 (jeżeli wydaje Ci się to zbyt proste odliczaj od 100 do 1, ale co 3). Pracując w pozycji siedzącej pamiętaj, by co godzinę wstać i chwilę pochodzić. Spożytkuj ten czas na rozciąganie. Przeciągnij się jak kot - to bardzo przyjemne i pożyteczne ćwiczenie. Rozluźnienie a następnie rozgrzanie nadgarstków powinno załatwić sprawę. Możesz także zatoczyć głową kilka kółek w jedną i drugą stronę.
  Zrób chwilę przerwy na automasaż. Dotknij swoich skroni i pomasuj je okrężnymi ruchami kilkanaście razy; przez 2-3 minuty ponaciskaj  różne punkty na szyj, linii karku, na ramionach; jeżeli bolą Cię dłonie od pracy na klawiaturze, rozmasuj sobie śródręcze i każdy palec z osobna.
  W żadnym wypadku nie możesz zapomnieć o posiłku. Nie zadowalaj się pochłoniętą pomiędzy mailami kanapką lub drożdżówką. Jedzenie przy biurku nie jest wskazane, ze względów zarówno zdrowotnych, jak i grzecznościowych. Nie ma nic gorszego od rozchodzącego się po biurze zapachu kebabu lub hamburgera... Przerwa na lunch to czas, w którym powinieneś/powinnaś  dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych, które utracił w skutek fizycznego i psychicznego wysiłku oraz napięcia. Sałatka ze sztuką mięsa powinna być dobrym rozwiązaniem. Nie odmawiaj sobie małego deseru. Lepsze to niż podjadanie czekoladek, które trzymamy w szufladzie. Poza tym węglowodany dla zdrowia są niezbędne. Jeżeli już musisz coś przekąsić podczas czasu pracy, to proponuję suszone owoce: żurawinę, morele, brzoskwinie, śliwki i wszelkie orzechy. Ogranicz picie dużej ilości kawy i herbaty na rzecz wody.
  Zadbaj o dobre relacje ze współpracownikami. Miła atmosfera w pracy ma ogromny wpływ na Twoje samopoczucie i podejście do obowiązków zawodowych. Dobrze byś potrafił/-a czytelnie się komunikować, być asertywnym/asertywną, życzliwym/życzliwą i pomocnym/pomocną. Nie mów  nikim źle i nie plotkuj.
  Gratuluj sobie po zakończeniu wyjątkowo trudnego projektu. nie czekaj na pochwały od innych, choć wiadomo, że docenienie jest bardzo przyjemnym uczuciem. Najważniejsze byś to Ty potrafił/-a właściwie ocenić i docenić swój sukces. Bądź z siebie dumny/dumna!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz