poniedziałek, 30 października 2017

Jak się uczyć żeby umieć?

Jakiś czas temu pisałam o specyficznych trikach, które mogą nam pomóc w nauce. Jednak nie powinno się polegać przez cały czas na tych "magicznych" sztuczkach. ;) Tradycyjna nauka jest bardzo ważna w naszym życiu.
Dziś chcę przekazać Wam kilka rad, które sprawią, że nie tylko umilimy sobie naukę, ale także w większym stopniu zrozumiemy materiał jaki mamy do opanowania.
Wiem, że każdy preferuje inny sposób na uczenie się, dlatego starałam się dobrać różnego rodzaju porady, aby każdy znalazł coś dla siebie. Przejdźmy do konkretów:

1. Zmotywuj się, wyznacz cel. - licz korzyści, które płyną z nauki: dobre oceny, satysfakcja, wolny czas; a także przeliczaj jakich przykrości możesz uniknąć: poprawki, kłótnie z rodzicami, powtarzanie klasy.
2. Nie odkładaj na później. Zrób to! - Miejmy wszystko z głowy. Wyznacz czas na naukę, Przerób materiał i ciesz się później czasem wolnym. Facebook i spotkanie ze znajomymi nam nie ucieknie. Może zaproponujesz innym zbiorowe powtarzanie materiału do klasówki? ;)
3. Stwórz warunki, nie rozpraszaj się. - Wyłącz komputer, telewizor, muzykę (chociaż wiem, że spore grono osób lubi pracować w rytmach AC/DC lub Lady Gagi). Niech jedynymi źródłami informacyjnymi będą podręczniki i ewentualnie internet w telefonie. Jednak pozostałabym przy staroświeckiej metodzie i zdałabym się na wiedzę zawartą w książkach. :) Na biurku przygotuj sobie dodatkowo szklankę herbaty lub innego ulubionego trunku i wio! Do dzieła! Niech nic Cię nie rozproszy. Pochłaniaj wiedzę!
4. Stwórz swój plan, ogarnij materiał. - Przejrzyj zakres materiału, jaki obowiązuje Cię na dany moment. Może warto dorobić jakieś dodatkowe notatki? Zajrzyj pare stron dalej i sprawdź czy możesz swoje dotychczasowe zapiski jakoś uzupełnić o kilka faktów lub ciekawostek. Po sporządzeniu nowych notatek sprawdź co umiesz, a czego musisz się jeszcze nauczyć. Możesz dzielić na części materiał, jeśli wydaje Ci się go sporo. Zastanów się co będzie ważne na sprawdzianie. Co może się na pewno na nim pojawić? Zacznij od najtrudniejszych zagadnień. Po ich zrozumieniu, będziesz mógł/mogła delektować się łatwymi przykładami.
5. Nie bój się. Stres paraliżuje. - "Nic nie umiem.", "Nie zdam.", "Za dużo tego.", "Mam za mało czasu." - Znasz to? Zapewne odpowiedź brzmi tak. Są to najczęstsze wymówki przez które informacje wyparowują nam z umysłu. Strach nas dekoncentruje i niszczy cały plan nauki. Jeśli chodzi o naukę, ja preferuję metodę psychopaty: NIE BÓJ SIĘ NICZEGO. Wiedza jest ciekawa i przydatna! Od jej nadmiaru nie zginiesz. ;) Ale pamiętaj: spokój podczas nauki jest najważniejszy.
6. Bądź aktywny/aktywna. Nie nudź się. - Mózg jest sprawniejszy i szybciej pochłania informacje, gdy skupisz się na temacie i będziesz nim zaciekawiony. Gdy przedmiot jest nudny musimy zaangażować w to wszystko pamięć. Jednak nie wystarczy nam tylko bierne czytanie. Zakreślaj, zaznaczaj, notuj, rób mapy myśli, wykorzystuj kolorowe karteczki samoprzylepne...
7. Nie kuj, zrozum. - Każdy z nas wie, że nie nauczymy się podręcznika na pamięć. Nawet nie jest nam to do niczego potrzebne. Dużo lepiej zapamiętasz materiał jeśli go zrozumiesz.
8. Powtarzaj, powtarzaj i jeszcze raz powtarzaj. - Metoda stara jak świat. Jednak DZIAŁA. Naukę możesz podzielić na etapy. Pierwszy: przejrzenie materiału i uważnego jego przeczytanie. Drugi: powtórzenie materiału, aż do jego zrozumienia i zapamiętania. Trzeci: Powtórzenie materiału po np. godzinie, dniu, tygodniu, itd.
9. Przerwy! - rób regularne przerwy np. 10 min co 45 min. Podczas nich przeciągnij się, przekąś coś lub zerknij co się dzieje wokół Ciebie ;)
Życzę Wam owocnej nauki. Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz