IO 2016 Rio i rezultaty polskich zawodników

Igrzyska Olimpijskie w Rio to już historia. Trwały one od 5 sierpnia ( ceremonia otwarcia ) do 21 sierpnia ( ceremonia zamknięcia ).
Jak już wiadomo następne Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Tokio w Japonii w 2020 roku.
Polska w klasyfikacji medalowej zajęła 33 miejsce z wynikiem 11 medali.
Zwycięzcami klasyfikacji zostali niepokonani  Amerykanie, gdzie zdobyli łącznie 121 medali. Drudzy byli Anglicy z wynikiem 67 medali, a na ostatnim podium uplasowali się Chińczycy z rezultatem 67 medali.
Nie odbyło się bez kontrowersji. Afera dopingowa, różnice kulturowe i polityczne, kontrowersyjne decyzje sędziów oraz dyskusja o zawodniczkach z RPA Caster Semnya oraz reprezentantki Kenii Margaret Wambui o zwiększoną zawartość męskich hormonów w organizmie.
Jeszcze przed IO w Rio zaczęła się afera dopingowa z głównym udziałem całej Federacji Rosyjskiej przez co WADA wykluczyła większość zawodników Rosji z Igrzysk. Jednak na tym nie koniec, ponieważ i w trakcie zawodów wpadli także Polscy ciężarowcy. Pierw Tomasz Zieliński a następnie jego brat Mistrz Olimpijski z Londynu Adrian Zieliński. W ich organizmie wykryto podwyższoną ilość nandrolonu przez co oboje zostali wykluczeni z zawodów. Później również zostali wykluczeni z armii Polskiej, dostali zakaz w udziale w zawodach na okres 4 lat, zakaz treningu w klubie, który później i tak wyrzucił ich oraz przez okres 4 lat nie będą dostawać stypendium
.
Adrian Zieliński

Tomasz Zieliński

Następną rzeczą, która zadziwiła widzów jak i samych zawodników był mecz siatkówki plażowej kobiet Egipt Vs Niemcy gdzie zawodniczki Egiptu były ubrane zupełnie inaczej niż reprezentantki Niemiec. Było to związane z religią muzułmańską, która nakazuje kobietą mieć zakryte ciało.

Kolejną rzeczą jest różnica polityczna. Było parę takich przypadków. Pierwszym z nich jest walka judoków Reprezentantów Egiptu Vs Izraela, gdzie po przegranej walce Egipcjanin nie podał ręki Izraelczykowi. Został wygwizdany przez publiczność. Jest to podyktowane tym, że Egipt i Izrael mają napięte relacje między sobą.

Również była przyjemna rzecz, ale jednocześnie i smutna związane z Koreą Północną jak i Koreą Południową. Jak wiadomo kraje te są w stanie wojny jednak mają podpisane porozumienie o zawieszeniu broni. Reżim Kim Dzong Una zakazuje porozumiewania się w jakikolwiek sposób z Koreą Południową. Jednak 2 gimnastyczki postanowiły złamać to i zrobiły sobie razem... selfie.
Nie wiadomo na razie czy gimnastyczka z Korei Północnej poniosła za to karę.
Tą przykrą sytuacją jest znów Korea Północna gdzie jej reprezentant w podnoszeniu ciężarów przeprosił przywódce Kim Dzong Una za zdobycie srebrnego medalu. (!)

Kontrowersje z udziałem zawodniczek RPA i Kenii zaczęła uczestniczka finału kobiet na 800 m polka Joanna Jóźwik, która zajęła 5 miejsce. " Czuje się wicemistrzynią Olimpijską, Kiedy stanęłam obok Semnyi, która jest 3 razy większa od mnie to wiadomo, że coś jest nie tak. To może ja wstrzyknę sobie trochę testosteronu i też będę biegać szybciej" powiedziała po biegu finałowym.
Reprezentantka RPA dopiero w 2010 roku oficjalnie została uznane prze MKOL kobietą.

Teraz ta radośniejsza strona IO w Rio od strony Polski :D
Pierwszego dnia zawodów nasz kolarz Rafał Majka zdobył brązowy medal z czasem 6:10:10
Kolejne była czwórka podwójna kobiet z brązowym medalem : Monika Ciaciuch, Maria Springwald, Agnieszka Kobus i Joanna Leszczyńska z czasem 6:56,9
Następne były pierwsze złote medalistki (!) w dwójce podwójnej Magdalena Fularczyk- Kozłowska i Natalia Madaj z czasem : 7:40
Lekkoatleci nie byli gorsi. Pierwszym z lekkoatletów jest Piotr Małachowski, który zajął 2 miejsce w rzucie dyskiem z odległością 67,55 m
Kolejna osoba to Anita Włodarczyk, która nie tylko zdobyła złoty medal w rzucie młotem, ale również ustanowiła rekord świata z odległością 82,29 !
Równie dobrze poszło w kajakarstwie K2 500 m Beacie Mikołajczak i Karolinie Naja ( Nie wiem jak inaczej można napisać to nazwisko więc z góry przepraszam ) gdzie zdobyły brązowy medal z czasem 1:45,207
Kolejna na liście medalistów jest Marta Walczykiewicz w K1 200m gdzie zdobyła srebrny medal z czasem 40,27
Następna jest zapaśniczka w stylu dowolnym w kat. do 63 kg Monika Michalik która zdobyła brązowy medal pokonując Inne Trażukowe z Rosji.
Oktawia Nowacka również wykonała kawał dobrej roboty zdobywając brązowy medal w pięcioboju nowoczesnym z wynikiem 1349 pkt
Ponownie lekkoatleta tym razem w rzucie młotem Wojciech Nowicki zdobył brązowy medal z wynikiem 77,73 m
Ostatnią medalistką jest Maja Włoszczowska która w kolarstwie górskim zdobyła srebrny medal z czasem 1:30:52

DZIĘKUJEMY !!!

UWAGA !!! Wymienieni tutaj są to tylko medaliści. Pamiętam o dobrym turnieju innych polaków, lecz zależało mi, żeby podać tylko medalistów.