czwartek, 2 listopada 2017

Jak stworzyć dobrą prezentację?

Otrzymałeś/otrzymałaś za zadanie stworzyć prezentację do szkoły lub pracy? Drżysz na myśl o przedstawianiu jej? Masz wrażenie, że wszystkie informacje wylecą Ci z głowy?
STOP! Zatrzymaj negatywne myśli! Prezentacja to najwspanialszy sposób na przedstawienie danego tematu, porównania jakiś statystyk lub zrobienie podsumowania kwartału w pracy.
Przejrzyście wykonane wykresy, czytelne informacje i piękne kolorowe slajdy przykują uwagę odbiorców i nie zanudzą ich na śmierć tak jak dłuuuga mowa.
Wszystko pięknie, ale nadal zastanawiasz się jak to zrobić? To nic wielkiego. Polecam program Microsoft PowerPoint (lub dla osób bardziej zaawansowanych w technologii program Prezi będzie ok). Aby prezentacja była przejrzysta, czytelna i zrozumiała polecam przeczytać poniższe porady. Dodam też, jak należy się zachowywać, żeby cały akt przedstawiania nie był sztuczny. Mamy się czuć dobrze i być wyluzowani. ;)
1. Ćwicz przed wystąpieniem. - złota zasada: trening czyni mistrza. Możesz potrenować przed lustrem, siedzieć przed komputerem i mówić to co widzisz na slajdach... Ważne żeby wypracować swój sposób mówienia i przedstawiania.
2. Miej czas na przygotowanie. - robienie prezentacji "na szybko" w domu jest...bezsensu. Presja czasu będzie działać nam na nerwy, przez co nie będziemy mogli się skupić i wszystko będzie wyglądać jakbyśmy robili to na odwal, a tego byśmy nie chcieli... Nieprawdaż? ;)
3. Przechowuj krótkie notatki, aby mieć wskazówki. - jeżeli nie czujesz się na siłach, żeby spamiętać wszystkie informacje, przygotuj małe ściągawki, które pomogą Ci przypomnieć co masz powiedzieć. Tylko błagam Cię o jedno: NIE CZYTAAAAJ! To najgorsze co może być. Wydaje się, że umiejętność czytania opanowujemy w szkole podstawowej, ale słuchając takich wystąpień ręce opadają. Trzymaj fason i ćwicz w domu, żeby nie było takich sytuacji. Lepiej by na scenie zapanowała na krótką chwilkę martwa cisza na uporządkowanie myśli, niż wyciągnięcie jakiegoś świstka i czytanie go.
4. Miej plan w razie awarii technicznych. - akurat dziś spotkała mnie taka sytuacja, że moja prezentacja zaczęła się wyłączać po piątym slajdzie. Jednak spokojnie. Należy poprosić o pomoc innych, znaleźć sposób na inne odpalenie programu, itp. Mi się udało. ;) Prezentacja wyszła do końca świetnie i mimo usterek technicznych dostałam najwyższą ocenę. CO JEST WAŻNE? Nie panikować. Przeprosić z uśmiechem za problem i kontynuować jak gdyby nigdy nic. Należy być nadal pewnym siebie. To nie nasza wina tylko np. programu lub sprzętu. :)
5. Standardowe slajdy mają mało tekstu. - Twoja prezentacja to nie książka. Nie ładuj tam nie wiadomo ile tekstu. Slajdy stają się nieczytelne przez nadmiar informacji. Aby wzbogacić wygląd slajdu możesz wstawić obrazki, zdjęcia, cliparty... Slajdy mają jedynie przypominać nam o czym chcemy powiedzieć. Powinny zawierać słowa klucze, a nie całe pojęcia. Jednak nie ważna jest ich ilość: może być ich dużo lub mało. Ważne jest to co i jak mówisz. Slajdy mają być jedynie tłem twojej wypowiedzi.
6. Nie mów o byle czym. - punkt uzupełniający poprzedni. Mów na temat, z ekscytacją i zaciekawieniem, aby porwać publiczność. To jest właśnie klucz do sukcesu w wystąpieniu.
7. Patrz na publiczność. Utrzymuj kontakt wzrokowy tak jak jest to możliwe. - To pokaże, że nie boimy się kontaktu i jesteśmy pewni tego co mówimy.
8. Na koniec najważniejsze: gdy przedstawiasz - RZĄDZISZ! Scena jest Twoja. Niczym się nie przejmuj. Śmiej się ze swoich błędów. Zobaczysz jak szybko zyskasz sympatię publiki. Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz